Výstava Víc než Orloj

Ve středu 5. 6. 2019 jsme s některými studenty druhých ročníků navštívili historické město Olomouc. Našim hlavním cílem bylo Vlastivědné muzeum v Olomouci, kde je v současné době instalována výstava Víc než orloj, jež je věnována dílu Karla Svolinského, všestranného umělce spjatého s Olomoucí, kterého zná moravské a olomoucké publikum převážně jako tvůrce orloje na místní radnici. Kromě této výstavy zde byly k vidění i stálé expozice – Od kolébky do hrobu, Příběh kamene,

Olomouc – patnáct století města a Galerie osobností olomouckého kraje. Zajímavá byla také putovní výstava Giganti doby ledové 2.

Abychom lépe poznali krásy Olomouce, vydali jsme se dále k některým památkám tohoto úchvatného města. Orloj je v současné době bohužel v rekonstrukci. Měli jsme ovšem možnost nahlédnout do kaple uvnitř barokního sloupu Nejsvětější Trojice, který je od roku 2001 zapsán mezi památky UNESCO. Zde nám byl dokonce podán odborný výklad. Jako díkuvzdání za ukončení morové epidemie v Olomouci byla původně navržena stavba Mariánského sloupu na Dolním náměstí. Jeho staviteli Václavu Renderovi, kamenickému mistru a císařskému privilegovanému architektu, se však nezdál dostatečně honosný, a proto přišel s myšlenkou postavit na sousedním Horním náměstí sloup další, mnohem velkolepější. Svou vůli prosadil i u městské rady, vypracoval projekt a pomohl ho financovat.

Olomouc patří mezi nejvýznamnější centra v České republice. Díky své bohaté historii, starobylé univerzitě, kulturním a řemeslným tradicím, ale především centrální poloze v rámci Moravy, byla vždy atraktivním místem pro turisty, obchodníky a podnikatele. Pokud se chytáte na výlet, určitě neváhejte a navštivte toto krásné město!

Mgr. Markéta Brezovská
Mgr. Zinaida Dvořáková

 

Partneři naší školy

 

Hrad Bouzov
Zámek Lednice