Pražský studentský summit

I tento rok se naši studenti rozhodli účastnit se celoroční vzdělávacího projektu Pražský studentský summit (https://www.studentsummit.cz), který pořádá Asociace pro mezinárodní otázky. Na této akci studenti z celé České republiky mají možnost se přiučit novým věcem v oblasti mezinárodního dění, bezpečnosti, lidských práv, či životního prostředí a zlepšit své rétorické, prezentační a argumentační dovednosti. Hlavní programem summitu je simulace činnosti mezinárodních organizací (OSN, EU a NATO). Naši školu zde reprezentovali studenti čtvrtého ročníku: Natalie Durčáková, Viktor Dosedla, Vojta Hořínek a Martin Glubiš. Společně zde zastupovali názory Indonéské republiky v modelu OSN.

Již přihlášení do tohoto projektu pro nás bylo velmi zajímavé a přínosné, jelikož jsme museli vypracovat odpovědi na tři otázky, které se tento rok týkaly OSN. Jedna z otázek byla, kde si myslíme, že OSN v minulosti selhalo. Po podané přihlášce jsme si mohli vybrat stát, který chceme reprezentovat, a každý z nás jeden orgán OSN, do kterého se chceme zapojit.

Summit se skládal ze dvou hlavních částí – z přípravných setkání a závěrečné konference. První přípravné setkání se konalo 3. listopadu 2018. Dopolední program byl tvořen uvítacím slovem a následně semináři, kterých jsme se sami chtěli účastnit. Byli zde semináře zaměřené na kritické myšlení, fake news, média a sociální sítě nebo na americkou zahraniční politiku. Výběr byl každé setkání jiný a vždy velmi pestrý a s významnými hosty. Odpolední program se již konal v jednotlivých orgánech, kde jsme se potýkali s problémy, kterým mezinárodní společenství čelí. V orgánu UNEA to například byla environmentální migrace, V UNESCO přístup k pitné vodě, v UNODC obchod s lidmi. Setkání se vždy konala každý pátý týden, abychom měli čas připravit stanovisko vycházející z názorů našeho státu a mohli poté o tomto problému jednat. Jednání je velmi přínosné a konstruktivní, protože každý stát má jiný pohled na daný problém a je velmi zajímavé dostat se ke konečnému výsledku.

Vyvrcholení byla závěrečná konference, která se konala 20. až 24. března 2019. Během ostatních tří dnů jsme v jednotlivých orgánech vypracovali rezoluce ke každému bodu agendy. Rezoluce je jakási smlouva mezi jednotlivými státy, která zavazuje k dodržování schválených řešení. Celý tento proces, na kterém pracujete v průběhu celého roku, je přesnou kopií reálného procesu v OSN. Na smlouvě se musí shodnout všechny státy, takže se snažíte najít alternativy, na které by ostatní státy a ten váš byly ochotné přistoupit. To vždy není tak jednoduché a o jednom bodě debatujete klidně celý den.

Summit je velmi zajímavý projekt, ve kterém se dozvíte mnoho nových informací a poznáte zde spoustu mladých lidí, kteří mezinárodní politiku neberou na lehkou váhu. Získali jsme spoustu nových zkušeností, skoro ve všech směrech. Užili jsme si velkou zábavu, poznali nové lidi a odnášíme si vzpomínky, na které nezapomeneme. Pokud jste komunikativní, nebo vás zajímá světoví dění, je tento projekt ideální. Věříme, že i příští rok se zde objeví delegáti z naší školy.

Martin Glubiš, 4.A

 

Partneři naší školy

 

Hrad Bouzov
Zámek Lednice