Прибалтика и Санкт-Петербург

Dne 19. 9. 2019 jsme v odpoledních hodinách vyrazili společně s CK Mundo z Krnova tranzitem přes Polsko do naši první destinace, pobaltské republiky Litvy. První zastávka naší cesty vedla k bývalému sídlu litevských knížat - k vodnímu hradu Trakai, který je obklopen několika jezery, kamennými hradbami a valy s obrannými věžemi. Uvnitř hradu jsme našli řadu expozic – historie hradu a Litvy, lovecké trofeje, expozice skla a keramiky.

Po poledni jsme dorazili do hlavního města Litvy, Vilniusu. Litevská metropole se nachází na soutoku řek Neris a Vilnie a i zde jsme našli spoustu architektonických skvostů. Nesmíme zapomenout na gotický kostel sv. Anny, který se líbil i samotnému Napoleonovi. Centrum města tvoří katedrální náměstí s klasicistní bílou katedrálou. Moderní dějiny a časy komunismu jsme si připomněli v Muzeu genocidy (někdejší vězení KGB). Večer jsme se ubytovali v hostelu Downtown Forest.

V sobotu ráno nás čekal celodenní přejezd do Ruské federace. Po důkladné kontrole na litevsko-ruské hranici jsme po půlnoci dorazili do Petrohradu. Ubytovali jsme se v hotelu SPB 365.

Po nedělní ruské snídani jsme se autobusem vydali do letního sídla ruských carů. Petrodvorce nás přivítaly zpívající hlavní fontánou označovanou jako Velká kaskáda. Petr Veliký nechal postavit letní sídlo na jižním pobřeží Finského zálivu. Celému parku vévodí důmyslný systém fontán a vodotrysků.

Další tři dny jsme obdivovali historické i moderní památky samotného Petrohradu. Při pohledu na toto město je těžké uvěřit, že na jeho místě byly před 300 lety jen bažiny. Při přesunech jsme využili rychlost petrohradského metra. Nejvýznamnější stavbou na břehu řeky Něvy je barokně-rokokový Zimní palác, jenž má 1 057 komnat s bohatou interiérovou výzdobou. Najdete v něm jedno z největších světových muzeí Galerii Ermitáž, která obsahuje více než 3 miliony uměleckých děl. V 350 výstavních sálech můžete obdivovat bohaté sbírky výtvarného umění, drahých kamenů, medailí a dalších uměleckých předmětů.

Za zrod celého Petrohradu se považuje Petropavlovská pevnost, která sloužila jako vojenská pevnost. Dnes je celá pevnost významnou historickou památkou, můžete zde navštívit muzeum vězení, katedrálu sv. Petra a Pavla, pohřební místo Romanovců.

Další významnou stavbou je budova Admirality, která byla přes 200 let sídlem velitelství námořnictva.

Významné církevní stavby, u kterých jsme si prohlédli nejen exteriér, ale i interiér, byly chrám sv. Izáka, Kazaňský chrám a chrám „Na prolité krvi“.

Čtyřkilometrový Něvský prospekt tvoří osu Petrohradu a je nejslavnější ruskou ulici, na které najdete množství obchodů, restaurací a kaváren. Vychutnali jsme si také typické ruské pokrmy: boršč, soljanku, pelmeně, šašlik, golubcy, pirožky a bliny.

Vše jsme zakončili projížďkou lodí po řece Mojce a Něvě a dopluli jsme se až ke křižníku Aurora.

Po zpáteční cestě jsme navštívili hlavní město pobaltské republiky Lotyšsko - Rigu. Ta leží při ústí řeky Daugavy do Rižského zálivu. Dominantou města je rižský Dóm, Dům Černohlavců, kostel Alexandra Něvského. Zajímavou části Rigy je městská tržnice, kde lze nakoupit velké množství čerstvých potravin.

Poslední zastávkou našeho putování bylo poutní místo Hora křížů u Šiauliai.

Východní Evropa nás okouzlila svými historickými památkami, kulturou a gastronomii.

Mgr. Gabriela Víchová a Mgr. Zina Dvořáková

 

další fotky

 

 

Partneři naší školy

 

Hrad Bouzov
Zámek Lednice