Alpské toulky Schladming-Dachstein 2018

Dne 29. 05. 2018 jsme vyrazili na další zájezd, tentokrát pokořit horskou oblast Rakouských Alp. Do horského městečka Schladming jsme dorazili v odpoledních hodinách a dali jsme si rozchod, abychom nasáli čistý alpský vzduch a atmosféru největší rakouské lyžařské oblasti Ski Amadé.  K večeru jsme dojeli do místa ubytování vesničky Pruggern, kde nás přivítal zástupce CK JEKA.

Druhý den jsme vyrazili autobusem směrem k Dachsteinu. Ze strany Ramsau  jsme vyjeli lanovkou Dachstein Südwandbahn na Hunerkogel (2 685 m), jižní stěnu Dachsteinu. Lanovka na nejhezčí panoramatický vrchol východních Alp byla uvedena do provozu v roce 1966. Kousek od východu u horní stanice lanovky je uprostřed hřebenu Hunerkogel vybudována plošina Skywalk, zapuštěná do skalní stěny hluboké 250 m. Plošina má částečně prosklené dno, a tak jsme z výšky zhruba 2 700 m pozorovali nejen dechberoucí panorama, ale i přírodu přímo pod námi. Na této plošině jsme nafotili velké množství nádherných fotografií. Další zastávkou byla úžasná ledovcová jeskyně Eispalast. Nabídla nám fascinující svět uvnitř ledovce, a navíc zážitek s barevnými světly mezi sochami vybudovanými z ledu a ukazující dominanty osmi evropských států - např. pařížskou Eiffelovku nebo berlínskou Braniborskou bránu. Po opuštění ledové jeskyně jsme se vydali přes ledovec směrem ke skalnímu vrcholu, který jsme všichni zdárně zdolali. Odpoledne jsme si prohlédli barokní zámek Trautenfels, kde je v současnosti umístěno krajské muzeum se sbírkami kulturních a přírodních památek mapující oblast okolo řeky Enns. Z vyhlídkové věže je nádherný panoramatický výhled na alpské vrcholy.

Třetí den naší cesty začal opět ve Schladmingu, kde jsme lanovkou Planai Seilbahn dosáhli vrcholu Planai, hory s tratěmi FIS a Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Vzhledem ke krásnému počasí a dětskému dni jsme si pěší túru z Planai do Schladmingu náležitě užili. Po náročné túře jsme potřebovali zregenerovat síly, a tak jsme se využili schladminského aquaparku Erlebnisbad. K dispozici nám byly venkovní a vnitřní bazény, tobogán, vodní masáže, relaxační místnost, dětský bazén.

Poslední den naší výpravy začal velmi brzy ráno snídaní a úklidem ubytování. Autobusem jsme se vydali do Hallstattu, což je malebné městečko na břehu jezera Hallstattersee     s domky vystavěnými nad sebou na úbočí hory, se stopami tzv. Solné stezky, odkud byla dopravována tato drahocenná surovina do celé Evropy. Lanovkou jsme se dostali asi do poloviny hory Plassen (1 953 m), kde se nachází vstup do nejstarších solných dolů na světě             a také jedinečné archeologické naleziště s pozůstatky dávné kultury - Salzwelten. Návštěva solných dolů v typických „oblečcích“ a sjezd na skluzavkách byl jistě silným zážitkem.

Doufáme, že se toulky Alpami všem horalům líbily a těšíme se na další výpravy.

Mgr. Gabriela Víchová a Mgr. Zina Dvořáková

 

Partneři naší školy

 

Hrad Bouzov
Zámek Lednice