Simulace zasedání krajského zastupitelstva

Letošní školní rok je nabitý politickými událostmi, a to nejen v celorepublikovém měřítku. Naši studenti letos v poměrně velké skupině absolvovali maraton setkání a simulací jednání NATO a OSN v rámci prestižního Pražského studentského summitu, zrealizovali Studentské prezidentské volby pod záštitnou organizace Jeden svět na školách, důstojně zorganizovali studentskou stávku „Vyjdi ven“. Do těchto aktivit spojených se zájmem o politiku a občanské aktivity zapadá i soutěž, kterou zorganizovali pro středoškoláky Mladí demokraté – simulace jednání Krajského zastupitelstva Moravskoslezského kraje.

Do Ostravy jel 11. dubna ostřílený Filip Franek a nováčci Zuzka Vykrútíková, Lucka Kvasničková, Klára Valášková a Daniel Bušos.

Celou akci popisuje Filip Franek: „Na krajském úřadě v pohodlné židli jsme si hráli na zastupitele Moravskoslezského kraje. Na začátku byla pro nás připravena prezentace plná faktů o MS kraji a fungování zastupitelstva. Pak jsme se seznámili s naším úkolem a třemi body k projednání – financování Genderového auditu na úřadu Moravskoslezského kraje, přestěhování regionálního hlavního města z Opavy do Ostravy a otázka nové vědecké knihovny v Ostravě.

Rozdělili nás do politických stran a na mne připadla ČSSD, byl jsem zvolen předsedou. První dva body byly zamítnuty a až třetí prošel. Ke konci Mladí demokraté, organizátoři této akce, odměnili ty studenty, co se nejvíce zapojovali do diskuze. Byl jsem mezi šťastnými a vyhrál jsem knížku Krvavé století 1914-2014. Akce byla celkově povedená, bohužel nás často tlačil čas a šlo to poznat.“

Filip si jako svou odměnu vybral cestu do Bruselu.

Gratulujeme.