Na babetě do Gruzie

Mikulášská nadílka měla letos u nás ve škole netradiční podobu. Se zážitky z neobvyklého cestování se s námi přišel podělit mladý cestovatel Filip Tomášek, 23letý student Vysoké školy báňské v Ostravě.
Rozhodl se vydat na cestu do Gruzie úplně sám na legendárním mopedu Jawa  Babetta. 21 let starý dopravní prostředek získal od svého strýce a byl pro něho velkou výzvou. Na jaře si sbalil pár zavazadel, včetně náhradních dílů, šlápl do pedálů a vyrazil do neznáma. Gruzie ho lákala nejen kvůli proslulé pohostinnosti a nízkým cenám, ale především kvůli horským štítům Malého a Velkého Kavkazu. Během svého putování potkal řadu zajímavých lidí, poznal lidskou solidaritu, vstřícnost  i vychytralost. Přihlížel protiruské demonstraci v Tbilisi, na jednodenním treku ke Koruldi Lakes se setkal s ukrajinským velvyslancem pro asijské země.

Za 75 dní najel skoro 7000 km přes Polsko, Ukrajinu, Rusko, Gruzii, Turecko, Srbsko, Slovensko. Načerpal mnoho nových zkušeností a energie, vytvořil si nová přátelství, zvládl řešit nenadálé situace a posunul se v životě o kousek dál.

Poutavé vyprávění přijali studenti s nadšením. Příklad mladého vysokoškoláka jim bude  motivací a povzbuzením při realizování vlastních snů a plánů.

Ing. Ellen Páclová