Čteme?

Profesor Jiří Trávníček pracuje v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky  a zároveň je ředitelem jeho brněnské pobočky. Již mnoho let se intenzivně věnuje výzkumu čtenářství a výsledky tohoto bádání vyšly knižně. První kniha nesla název Čteme?, druhá Čtenáři a internauti a nejnovější, která se objevila  letos v září, se jmenuje Česká čtenářská republika.
Před několika lety měl pan profesor přednášku v krnovské Městské knihovně, letos však věnoval celou návštěvu Krnova žákům naší školy. Dopoledne proběhla přednáška pro třídy, které měly v tu dobu na rozvrhu český jazyk, aby nedošlo narušení výuky jiných předmětů. Ale i v rámci přednášky měli studenti prostor na dotazy. A po vyučování se sešli na besedu vášniví čtenáři - opravdoví knihomolové  a znalci literatury. Dotazy byly chytré a zajímavé. V závěru besedy jsme si všichni notovali, jak moc a v čem je přínosná četba. Nejen pro obohacení slovní zásoby a všeobecný  přehled. Četba také rozvíjí naši toleranci a empatii, dokonce schopnost se rozhodovat  - a nabízí nám možnost prožít několik různých životů.

Mgr. M. Merenusová